RSS
mała czcionka średnia czcionka duża czcionka

Noc Bibliotek

13.06.2018

 Noc Bibliotek 2018


RzeczpospoCzyta – pod takim hasłem odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji – Noc Bibliotek, w której wzięliśmy udział już po raz drugi i na pewno nie ostatni… :)

Nasza nocna przygoda, na którą zaprosiliśmy dzieci aktywnie biorące udział w życiu zduńskiej biblioteki, rozpoczęła się 8 czerwca, o godz. 19.30. Zgodnie z hasłem tegorocznej akcji – nawiązującym do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – wszystkie przygotowane dla uczestników atrakcje miały kolor, charakter, wydźwięk biało-czerwony, jak choćby magiczny eliksir, który każdy musiał wypić zaraz po przekroczeniu progów biblioteki.

Następnie uczestnicy wzięli udział w biało-czerwonych warsztatach plastycznych, na których wykonywali kotyliony będące ozdobą podczas kolejnych działań. Zadanie okazało się niełatwe, ale jakoś podołaliśmy :) By zregenerować się po wyczerpującej pracy twórczej, uczestnicy zostali poczęstowani biało-czerwonymi słodkościami.


Punktualnie o godz. 21.30 progi naszej biblioteki odwiedzili pierwsi tajemniczy goście – przewodnicy łowickiego PTTK-u – p. Zdzisław Kryściak i p. Agnieszka Walczak, którzy oprócz ciekawych opowieści historycznych przywieźli ze sobą całe mnóstwo prezentów – kartek pocztowych, znaczków oraz zapraszali nas do aktywnego udziału w działaniach związanych z odzyskaniem niepodległości, organizowanych przez PTTK.


Godzinę później przyszedł czas na nocne myszkowanie po bibliotece i odnajdywanie specjalnych zagadek przygotowanych przez panie bibliotekarki. Cisza, noc, ogromne zaangażowanie uczestników i atmosfera niczym wyjęta z dobrej detektywistycznej książki przyczyniły się do sprawnego odnalezienia flag z wydrukowanymi wersami pewnej pieśni, umieszczonych w różnych zakamarkach biblioteki. Efektem poszukiwań było ułożenie słów Hymnu Polski.

Nie zwalniając tempa oczekiwaliśmy na kolejnego tajemniczego gościa, tym razem była nim Sekretarz Gminy Zduny – p. Maria Kubica, która przybliżyła uczestnikom historię, znajdującego się w pobliżu biblioteki, pomnika poświęconego mieszkańcom gminy poległym w latach 1918 – 1920. By pozostać w tym lokalnym patriotycznym klimacie, ciemną już nocą, z zapalonymi biało-czerwonymi zniczami udaliśmy się pod pomnik. Tam odśpiewaliśmy Hymn i Pierwszą Brygadę.


Niespodziewanie dla wszystkich, pochłoniętych biało-czerwonymi zadaniami i niespodziankami, po powrocie z tego nietypowego spaceru, wskazówki zegara zaczęły zbliżać się do godz. 24.00 – co oznaczało, że przyszedł czas na małe co nieco i szykowanie swoich „legowisk”.


Krótko po północy, gdy wszyscy uczestnicy umościli się już wygodnie w swoich śpiworach, rozpoczęła się projekcja filmu Tarapaty. Nasza biblioteka, podobnie jak 1874 inne biblioteki biorące udział w akcji otrzymała link do publicznego odtwarzania filmu.

Po seansie przyszedł czas na sen, ale nie na długo, gdyż tuż po godzinie 7.00 na salę, w rytm piosenki Jak dobrze wstać skoro świt, wkroczyła p. Aleksandra Mostowska, by poranną gimnastyką rozbudzić uczestników akcji.

Po krótkiej rozgrzewce przyszedł czas na śniadanie, oczywiście również biało-czerwone i wręczenie wszystkim upominków – folderów z pamiątkowym zdjęciem z tegorocznej Nocy Bibliotek i zakładek.

A tuż po godz. 8.00 swoje pociechy mogli odebrać stęsknieni rodzice. I tak zakończyła się noc w bibliotece, wszystkim uczestnikom baaaaardzo dziękujemy, za rok zapraszamy na kolejną edycję akcji, ale codziennie czekamy na Was w naszej bibliotece.

DO ZOBACZENIA!!!

Więcej zdjęć na naszym facebooku (KLIK)

Opublikował: Katarzyna Kaźmierczak
Publikacja dnia: 13.06.2018

Dokument oglądany razy: 436
« inne aktualności