RSS
mała czcionka średnia czcionka duża czcionka

Festyn Rodzinny

23.07.2014

Festyn Rodzinny
Zduny, 20 lipca 2014r.
Boisko SKS „Astra” Zduny

     W niedzielę 20 lipca na boisku SKS „Astra” Zduny odbył się Festyn Rodzinny – cykliczna impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez promujących i przedstawiających gminę Zduny oraz mająca na celu integrację i aktywizację jej społeczności. Mimo niesprzyjającej aury udało się zrealizować wszystkie zaplanowane punkty festynowego programu.
     Impreza rozpoczęła się o godz. 14.00 występem Zespołu Pieśni i Tańca z Domaniewic – Kalina, następnie oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Zduny – Jarosław Kwiatkowski. Jeszcze przed godziną 15.00 miał miejsce jeden z ważniejszych punktów Festynu, czyli Turniej Wsi. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości mogli zmagać się w ten sposób już po raz czwarty. Do tegorocznego Turnieju zgłosiło się 13 wsi: Bąków Dolny, Bogoria Dolna, Bogoria Górna, Jackowice, Łaźniki, Maurzyce, Nowe Zduny, Nowy Złaków, Strugienice, Wierznowice, Urzecze, Zduny i Złaków Borowy. Warunkiem udziału w konkursie było dostarczenie do Organizatora minimum 2 kg plastikowych nakrętek od butelek oraz witacza wykonanego w ramach konkursu „Moja wieś wita!”. Prace zostały ocenione przez jury i stanowiły składową ogólnej punktacji zdobytej podczas Turnieju.
     W dniu Festynu wsie zmagały się w konkurencjach sprawnościowych: „Rączka gotuje” (dla dzieci), „Czerwone korale” (dla panów), „Majteczki w kropeczki” (dla pań). W każdej z konkurencji rywalizowały między sobą pięcioosobowe zespoły, a nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Kopczyńska – Przewodnicząca, Maria Kubica, Aleksandra Urbańska i Elżbieta Jóźwicka. Wszystkie drużyny walczyły z dużym zaangażowaniem, gdyż stawka była wysoka – wzorem lat ubiegłych samorząd gminy na łączną pulę nagród przeznaczył 14 000 zł.
Ogłoszenie wyników Turnieju miało miejsce po godzinie 19.00. Nagrody przedstawicielom wsi wręczyli Przewodniczący Rady Gminy Zduny i Wójt Gminy Zduny. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły dwie wsie: Urzecze i Jackowice, każda z nich otrzymała nagrodę w wysokości 1400 zł, na trzecim miejscu uplasowała się Bogoria Górna wygrywając 1200 zł, natomiast pozostałe wsie otrzymały nagrody za udział w wysokości 1000zł.
     Po wręczeniu nagród turniejowych miał miejsce Wielki Finał Loterii Fantowych – Chabrowej i Słonecznej. „Koszt” jednego losu w obydwu loteriach to 30 korków, które zostaną przekazane na cele charytatywne. Zainteresowanie loterią było ogromne, a prowadziły ją panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Niezwykle emocjonujące było także losowanie nagród głównych, jak zwykle bardzo atrakcyjnych. W tym roku nagrody główne ufundowali F.P.H.U. Grzegorz Grzegory (drabina i elektryczne nożyce do cięcia żywopłotu) oraz DARKOM Dariusz Kotulski (telewizor HD LED 32”)
     Loteria i Turniej to nie jedyne atrakcje imprezy, jak zwykle został przygotowany bogaty blok estradowy. Po godzinie 15.00 ponownie wystąpił zespół Kalina, następnie rodzimi artyści: Wokalny Zespół Seniorów „Wrzos”, grający na akordeonie Sebastian Nowak, wokalistki Martyna Lisiewska i Sylwia Bogusz, kabaret w składzie Małgorzata Skwarna, Halina Masłowska i Anna Warzywoda oraz grupa taneczna Funky Dreams. Następnie odbyły się dwa koncerty – ok. godz. 18.00 wystąpił zespół Makabunda, a po 20.00 zaśpiewał Michał Milowicz.
     Przez cały czas trwania imprezy można było również korzystać z poczęstunku na stoiskach KGW, składającego się z regionalnych potraw, odwiedzać stoiska z produktami wykonanymi przez twórców ludowych z gminy Zduny oraz zaproszonych z innych gmin, promujących sztukę ludową, całymi rodzinami bawić się w wesołym miasteczku.

Zdjęcia z Festynu Rodzinnego do obejrzenia w galerii.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Opublikował: Katarzyna Kaźmierczak
Publikacja dnia: 23.07.2014

Dokument oglądany razy: 1011
« inne aktualności