RSS
mała czcionka średnia czcionka duża czcionka

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości

13.11.2017

W ubiegłą sobotę, 11 listopada, obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Tegoroczne uroczystości upamiętniały 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów.

W Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości udział wzięli mieszkańcy gminy Zduny, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe: Ochotniczych Straży Pożarnych, Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie. Program obchodów obejmował Mszę Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Zdunach, przemarsz pod Pomnik Poległym Gminiakom w towarzystwie orkiestry, uroczystości patriotyczne przy Pomniku, podczas których złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie w naszym DK odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu KSINZOKI. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać m.in. takich pieśni jak: O mój rozmarynie, Wojenko, wojenko czy Marsz Pierwszej Brygady w gwarze łowickiej. Ostatnim punktem uroczystości był żołnierski poczęstunek czyli grochówka w Domu Kultury Gminy Zduny.


W nawiązaniu do obchodów Narodowego Święta Niepodległości w poniedziałek,13 listopada o godz. 13.00 oraz 16.00, w DK odbył się wykład pt. FLAGA DYPLOMATYCZNA RZECZPOSPOLITEJ JAKO SYMBOL POLSKI WOBEC ZAGRANICY. Rzecz o biało-czerwonych flagach z herbem Orzeł Biały, który wygłosił Krzysztof J. Guzek (heraldyk, członek Towarzystwa Heraldycznego Szkocji, członek i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego oraz Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy).

Opublikował: Katarzyna Kaźmierczak
Publikacja dnia: 13.11.2017

Dokument oglądany razy: 588
« inne aktualności